Zenit BelOMO

Spółka Akcyjna Zenit-BelOMO jest częścią holdingu BelOMO i jest uznanym liderem w produkcji urządzeń optycznych w Białorusi. BelOMO (Belorussian Optical and Mechanical Association) – jako Białoruska fabryka aparatów fotograficznych została założona w Mińsku w 1971 roku.

Firma BelOMO przez lata zajmuje wiodącą pozycję w branży optycznej i realizowała zadania dotyczące rozwoju i produkcji artykułów specjalnych do celów wojskowych i astronautyki.

W skład holdingu wchodzą zakłady:

  • Zakłady „Zenit”, z siedziba w mieście Wilejka – jedyny zakład w byłym ZSRR, który zajmował się produkcją kamer i aparatów fotograficznych. Zakład produkował i produkuje celowniki optyczne do broni strzeleckiej typu karabin AK, karabin maszynowy PK, karabin wyborowy SWD.
  • Zakład „DIAPROJECTOR”, z siedzibą w mieście Rogachev produkuje sprzęt do projekcji slajdów, różnego rodzaju systemy i urządzenia naprowadzające do pojazdów opancerzonych.
  • Zakład „SVET”, z siedzibą w mieście Żłobin produkuje sprzęt do powielania, powiększania fotograficznego, urządzenia optyczne na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi.
  • Zakład „LEMT” powstał w latach dziewięćdziesiątych (1992 rok) założono specjalizując się w rozwoju i produkcji produktów laserowych i sprzętu medycznego.

W 1995 roku firma BelOMO rozpoczęło współpracę z niemieckim producentem optyki ZEISS. Obecnie produkuje wojskowe i konsumenckie produkty optyczne – obiektywy, elementy mikroskopów, urządzeń optycznych z certyfikacją ISO 9001 oraz popularne aparaty do mammografii.

Obecnie, pomimo uniwersalności i wieloproduktowego charakteru produkcji, BelOMO, podobnie jak poprzednio, jest znana ze swojej specjalizacji – produkcji systemów i urządzeń laserowych, optoelektronicznych i optyczno-mechanicznych. Firma produkuje przyrządy celownicze, lornetki, noktowizory i wiele innych produktów specjalnego przeznaczenia. Projekt innowacyjny BelOMO Holding to produkcja domowych urządzeń termowizyjnych. Sukces tego projektu jest w dużej mierze wspierany przez specjalistów Centrum Naukowo-Technicznego LEMT BelOMO zarządzanego przez akademika Alexeya Shadadarevicha.

Wysoka jakość, niezawodność, wydajność technologiczna, trwałość i łatwość eksploatacji jest atrybutem produkcji firmy BelOMO Holding. Produkty całkowicie odpowiadają krajowym i międzynarodowym wymaganiom norm.

Produkty